EU Eco-Innovation Project

EU Eco-Innovation Project

 

Co roku w śmieciach lądują miliony metrów kwadratowych zużytych wykładzin. Dlatego też potrzebne jest wprowadzenie przepisów, które wykroczą poza minimalne wymagania ustawodawstwa ekologicznego. Aby to przyśpieszyć oraz umożliwić realizację pełnego procesu produkcyjnego Cradle to Cradle®, firma Desso stworzyła własny program Take Back™, który został zaprezentowany w maju 2009 roku.

 

We współpracy z rozmaitymi partnerami firma Desso przyczynia się do międzynarodowej zbiórki zużytych wykładzin. Jako innowacyjny producent wykładzin ciężko pracujemy nad stworzeniem kompletnego cyklu. Korzystamy w tym celu z czystych surowców, które są bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego, stosujemy nowe metody produkcji, a także zbieramy zużyte wykładziny. Uczestnicy programu otrzymują certyfikat Take Back™, który stanowi gwarancję, że materiał został przetworzony zgodnie z procesem Cradle to Cradle®.

 

Firma Desso jest zaszczycona faktem, iż Unia Europejska dostrzega znaczenie procesu Cradle to Cradle® oraz funkcjonowanie programu Take Back™. Poprzez dotacje udzielane na potrzeby ekoinnowacyjnych programów UE chce wspierać innowacyjne produkty, usługi i technologie, które pomagają stymulować korzystanie z naturalnych źródeł pomocniczych. W ramach europejskiego dążenia do społecznie odpowiedzialnej gospodarki materiałowej („Sustainable Material Management programma”), UE oznajmiła w czerwcu 2010 roku, że program Take Back™ firmy Desso doskonale wpisuje się w tę strategię. W ten sposób Unia Europejska wyraziła swoje zaufanie wobec Desso, przyznając także dotację na realizację procesu Cradle to Cradle® oraz niedawno stworzonego programu Take Back™.

 

Dla firmy Desso wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej jest bardzo pomocne w nadaniu dynamiki temu procesowi oraz przyspieszeniu jego rozwoju. To piękny przykład jakże istotnej synergii władzy i przedsiębiorczości, która ma na celu dalsze rozpowszechnianie idei procesu Cradle to Cradle®.